تنیس روی میز چند ست دارد و هر ست چند امتیاز است؟

تایم یا زمانِ بازی و تعداد تکرار هر دوره زمانی، یکی از قوانین کلی و مشترک همه بازی‌هاست. مثلا همانطور که می‌دانید فوتبال دارای دو تایم 45 دقیقه‌ای است. البته این تایم ممکن است به وقت‌های اضافه نیز کشیده شود که آن هم قوانین خاص خود را دارد. به هر تایم فوتبال یک نیمه گفته می‌شود و با توجه به آن فوتبال دو نیمه دارد.

پینگ پنگ نیز به مانند همه ورزش‌ها دارای دقایق زمانی مشخص و قوانین مربوط به آن است. در پینگ پنگ، دوره‌های زمانی بازی ست نامیده می‌شوند. اما سوال اینجاست که پینگ پنگ چند ست دارد و هر ست آن چند دقیقه است و چند امتیاز دارد؟

تنیس روی میز چند ست دارد؟

اول بپردازیم به اینکه تنیس روی میز چند ست دارد؟ در پینگ پنگ مردان و زنان می‌توانند در رویدادهای انفرادی، دونفره یا تیمی شرکت کنند. به‌طور کلی تنیس روی میز یا پینگ پنگ، پنج ست دارد و هر بازیکنی که بتواند سه ست را از آن خود نماید، برنده بازی است. این شکل از بازی از لحاظ تعداد ست، بهترین شکل و قالب بازی است و هیچ استثنایی از قوانین تنیس روی میز برای بازیکنان ایستاده معلول از نظر تعداد ست‌ها وجود ندارد. همه بازیکنان طبق قوانین و مقررات ITTF – فدراسیون بین المللی تنیس روی میز بازی می‌کنند.

در مسابقات بین‌المللیِ تنیس روی میز، برنده باید 4 ست را از آن خود کند. در بسیاری از مسابقات باشگاهی یا تورنمنت‌های سطح ملی، تعداد ست‌های برنده 3 است. همچنین تعداد کل ست‌های بازی بستگی به عملکرد بازنده دارد که می‌تواند 4-0، 4-1، 4-2 یا 4-3 باشد. بنابراین تعداد کل از 4 تا 7 ست متغیر است.

هر چند نیازی به بازی کردن 7 ست نیست و اگر بازی 4-0 باشد، تمام می‌شود. به همین ترتیب، در مسابقات ملی نتایج احتمالی 3-0، 3-1 و 3-2 است که در مجموع از 3 تا 5 ست متغیر است.

هر ست پینگ پنگ چند امتیاز است؟

حالا برسیم به این سوال که هر ست تنیس روی میز چند امتیاز دارد؟ قانون پینگ پنگ در این رابطه می‌گوید بازیکنی که زودتر به امتیاز 11 برسد، برنده‌ی بازی است. اما با این شرط که اختلاف امتیاز دو بازیکن، 2 باشد. پس اگر اختلاف کمتر از 2 امتیاز باشد یا هر دو بازیکن در امتیاز 10 مساوی باشند، در این صورت بازیکنی که موفق شود 2 امتیاز متوالی را از آن خود کند، برنده بازی است.

 از نظر زمانی نیز معمولا هر ست ممکن است بین 10 تا 15 دقیقه طول بکشد. به استثنای مواردی که بازیکن یا بازیکنان حداقل 9 امتیاز کسب کرده باشند، اگر بازی پس از 10 دقیقه به نتیجه نرسد،، قانون expedite وارد عمل خواهد شد.

سخن نهایی

در تنیس روی میز و پاسخ به اینکه تنیس روی میز چند ست دارد،گاهی برخی از استثنائات ممکن است باعث تغییر زمان و تعداد ست‌های بازی شود، اما قوانین، تعداد دقیق ست‌ها و امتیازها را برای بازیکن برنده مشخص کرده است. از این رو قانون کلی این است که در مسابقات عادی، بازیکنی که 3 ست را از آن خود نماید، برنده بازی است. 

نظر دهید

پاسخ دهید

اسپینگ پنگ
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید