چگونه پینگ پنگ بازی کنیم؟

8 گام ابتدایی برای آنکه چگونه پینگ پنگ یاد بگیریم

پینگ پنگ یا تنیس روی میز بازی مهیجی است که در سبک‌های مختلف ابتدایی، متوسط و حرفه‌ای انجام می‌شود. پینگ پنگ همچنین یک بازی تفریحی است که می‌تواند بین دو و یا چهار بازیکن انجام شود. این بازی، در هر سطحی جذاب و فوق‌العاده است. به‌خصوص در سطح حرفه‌ای.

البته در سطح مبتدی و تفریحی نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد، به شرط آنکه بدانیم چگونه پینگ پنگ بازی کنیم؟ برای بازی کردن پینگ پنگ، اصول و مواردی وجود دارد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند به یادگیری بهتر و سریع‌تر شما کمک کند.

چگونه پینگ پنگ یاد بگیریم؟

·      گام اول: حریف مناسب خود را پیدا کنید

داشتن یک دوست، رقیب یا شریک خوب که از نظر مهارتی در سطح شما باشد، اولین و مهم‌ترین گام برای بازی پینگ پنگ است. البته اگر به قصد تفریحی بازی می‌کنید نیاز نیست حریف شما خیلی رقابتی باشد. برای هیجان بیشتر می‌توانید بازی را چهار نفره نیز انجام دهید.

حتی در بازی پینگ پنگ به قصد یادگیری نیز بهتر است حریفِ بازیِ شما در ابتدا چندان رقابتی نباشد. این کار باعث می‌شود از بازی لذت ببرید و در همان گام اول، دلسرد نشوید. اگر نتوانستید حریف مناسب یا وسایل ممورد نیاز پینگ پنگ را پیدا کنید، می‌توانید با تمرینات پینگ پنگ بدون میز شروع کنید.

اما اگر می‌خواهید بدانید که چگونه پینگ پنگ یاد بگیریم؟ و حرفه‌ای شویم، باید به اصول حرفه‌ای مقید باشید. حتی بهتر است استانداردهای وسایل بازی را رعایت کنید. در مورد وسایل بازی نیز بهتر است از توپ‌های پلاستیکی یا سلولیدی سفید و یا نارنجی که اندازه آن‌ها 40 میلی متر است، استفاده کنید. اندازه میز نیز باید 2.74 متر (9.0 فوت) طول، 1.525 متر (5.0 فوت) عرض و 0.76 متر (2.5 فوت) ارتفاع، باشد. در مورد اندازه راکت، نمی‌توان اندازه استانداردی تعیین کرد ولی برای شروع بهتر است سراغ راکت‌های سنگین نروید.

·      گام دوم: با نحوه گرفتن راکت پینگ پنگ آشنا شوید.

شیکهند و پنهولد، دو سبک رایج برای گرفتن راکت پینگ پنگ است. اگر واقعا می‌خواهید بدانید که چگونه پینگ پنگ بازی کنیم؟ یادگیری این دو سبک بسیار مهم است. در سبک شیک هند، راکت همانند حالت دست دادن گرفته می‌شود و در سبک پن هولد مانند گرفتن قلم یا مداد.

 جدا از نحوه گرفتن راکت، بهتر است دست خود را شل نگه دارید تا مچ دست آزادانه حرکت کند. شل گرفتن به این معنی است که فرضا اگر دوست شما خواست راکت را از دست شما بگیرد، اگر مشت شما در اطراف دسته گره شده باشد، بیشتر نیروی شما برای برگشت از بازوی شما بیاید و نه از مچ دست.

·      گام سوم: چه کسی اولین ضربه را بزند؟

برای آنکه مشخص شود اولین ضربه را چه کسب بزند، بهتر است به سبک مسابقات بین‌المللی، با یک سکه قرعه‌کشی کنید. شاید با خود بگویید ما فقط به دنبال آن هستیم که چگونه پینگ پنگ بازی کنیم؟ بنابراین چه اهمیتی دارد که به این قوانین پایبند باشیم! شاید این موضوع برای بازی‌های تفریحی اهمیتی نداشته باشد که از نظر ما در این نوع بازی‌ها نیز مهم است؛ اما اگر می‌خواهید پینگ پنگ را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید و یا به دنبال آن هستید که چگونه پینگ پنگ یاد بگیریم؟ باید به همه این اصول پایبند باشید.

·      گام چهارم: سرویس را به درستی بزنید

برای زدن سرویس، باید توپ را از پشت خط انتهایی، با دستی که آزاد است (راکت در آن دست نیست) به‌صورت عمودی پرتاب کنید. پرتاپ تا حداقل 16 سانتی‌متر (6 اینچ) کافی است. سپس باید با راکت ضربه بزنید تا توپ ابتدا یک بار به سمت میز شما برخورد کند و سپس از روی تور رد شود.

اگر به صورت دو نفره بازی می‌کنید، ضربه سرویس می‌تواند به هر نقطه از میز حریف زده شود و سپس توسط حریف بازگردانده شود. اگر هم چهار نفره بازی می‌کنید، سرویس بین شما و شریکتان چرخانده می‌شود و با شخص سمت راست شروع می شود. در این نوع سرویس‌ها، توپ باید ابتدا در نیمه سمت راست میز شما زده شود و سپس باید در عرض زمین به سمت حریف ارسال شود.

·      گام پنجم: توپ را برگردانید

 پس از آنکه سرویس زده شد، باید توسط حریف برگردانده شود. اگر زننده سرویس حریف باشد، توپ باید قبل از اینکه دو بار پرش کند یا به زمین یا هر جسمی از میز برخورد کند، برگردانده شود. در غیر این صورت، شما امتیاز آن سرویس را از دست خواهید داد. اگر توپ در برگشت به تور برخورد کرد، اما از بالای تور عبور کرد و به سمت حریف اصابت کرد، توپ همچنان در بازی است و حریف شما باید آن را برگرداند.

·      گام ششم: نحوه امتیاز گرفتن را یاد بگیرید

می‌خواهید بدانید که چگونه پینگ پنگ بازی کنیم؟ به امتیازات توجه کنید. شاید نحوه محاسبه امتیازات نیز برای برخی کم اهمیت‌تر از خود بازی باشد؛ اما واقعا مهم است. شما باید بدانید امتیازات چگونه محاسبه می‌شود تا هم هیجان لازم برای کسب امتیاز را داشته باشید و هم از تکرار اشتباهات بپرهیزید.

 برخی از اشتباهات رایج که باعث از دست دادن امتیاز می‌شود عبارت است از:

اگر سرویس شما وارد تور شود و بدون برخورد با میز حریف، از روی میز خارج شود، حریف یا تیم دریافت کننده یک امتیاز کسب می‌کند.

 اگر یک سرویس درست را دریافت کنید و در پاسخ به سرویس، بیش از یک بار با راکت به توپ پینگ پنگ ضربه بزنید یا با بدن توپ را لمس کنید، یک امتیاز به حریف شما تعلق می‌گیرد.

توجه داشته باشید که اگر سرویس یا برگشت سرویس از طرف حریف به سمت شما به میز برخورد نکند، شما همچنان امتیاز می‌گیرید. حتی اگر توپ به شما برخورد کند یا بعد از عبور از انتهای میز آن را بگیرید، باز هم امتیاز آن شما خواهد بود.

·      گام هفتم: برنده را بشناسید

بسیاری از مردم در بازی‌های تفریحی دوست دارند تا امتیازات بالا بازی کنند. مثلا تا امتیاز 21 به بازی ادامه می‌دهند. این امتیازات برای بازی‌های تفریحی خوب است؛ اما در قوانین رسمی، امتیاز بازی 11 است. برنده نهایی کسی است که امتیاز 11 را کسب کرده باشد 2 امتیاز از حریف خود جلو باشد.

·      گام هشتم: دوباره بازی کن

در رقابت‌های رسمی، بازیکن یا تیمی برنده است که از پنج بازی، سه بازی را برده باشد. بازیکنان بعد از هر ست، جای خود را عوض می‌کنند تا در هر دو طرف بازی کرده باشند. برخی معتقدند این کار به اجرای کامل عدالت در بازی کمک می‌کند؛ زیرا اگر بازی در یک زمین ناهموار صورت بگیرد، ممکن است یک قسمت از قسمت دیگر ناهموارتر باشد. در این صورت بازیکنی که در قسمت هموارتر قرار دارد، برتری ناعادلانه‌ای نسبت به حریف خواهد داشت. هیچ بازیکنی نباید نسبت به دیگری برتری داشته باشد.

سخن نهایی

گام‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، جز گام‌های ابتدایی است که نشان می‌دهد چگونه پینگ پنگ یاد بگیریم؟ این گام‌ها بسیار مهم هستند؛ اما کافی نیستند.

یعنی اگر می‌خواهید بدانید که چگونه پینگ پنگ یاد بگیریم؟ باید بعد از یاد گرفتن این گام‌ها، اصول مهم‌تر و گام‌های بعدی را بردارید. این گام‌ها شامل اصولی چون، تمرین مداوم، یادگیری ضربات و تکنیک‌های اصلی همچون ایجاد بک‌هند و فورهندهای قوی، یادگیری انواع چرخش‌ها بر توپ و…، داشتن استراتژی قوی و ایجاد یک سبک منحصربه فرد برای بازی‌های خود است.

علاوه بر این داشتن دوست حرفه‌ای یا مربی ماهری که نشان دهد چگونه پینگ پنگ بازی کنیم؟ و از تمام موارد و نکات پینگ پنگ آگاهی داشته باشد، نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

نظر دهید

پاسخ دهید

اسپینگ پنگ
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید