آموزش راکت گیری

آموزش راکت گیری

به طور کلی در ورزش پنگ پنگ دو نوع راکت گیری وجود دارد:

1- به روش قلمی یا مدادی(penholder) 2-به روش دست دادن (shake hand)

در این مطلب قصد داریم این دو روش را به شما آموزش دهیم. اگر میخواهید با این دو روش آشنا شوید این مطلب را دنبال کنید.

روش قلمی یا مدادی(penholder)

راکت گیری قلمی

سبک مدادی چینی ها

سبک مدادی چینی ها به این شکل است که 3 انگشت در پشت راکت قرار خواهد گرفت . انگشت شست و انگشت اشاره روی راکت با هم تماس دارد به گونه ای که انگار مداد در دست می گیرند. .در این شیوه از یک طرف راکت استفاده می شود بنابراین حرکت مچ دست عالی است . وقتی با سبک مدادی ژاپنی ها مقایسه می شود وضعیت بهتری برای بکهند به وجود می آید. انواع گوناگونی از این راکت گیری ها وجود دارد.بازیکنان سطح بالای چینی که از روش مدادی دارند از سبک مدادی ژاپنی ها استفاده می کنند.و با جابه جایی محل قرار گیری انگشتان بیشترین اثر مکانیکی را برای اجرای تکنیک می گذارد. در این شیوه چون فقط از یک سمت راکت استفاده می شود بازیکن بایداز سرعت عمل بالایی برخوردار باشد.

راکت گیری مدادی

سبک مدادی کره ای ها و ژاپنی ها

این شیوه به این صورت است که سه انگشت به صورت باز در پشت راکت قرار می گیرد.در این روش تکنیک فورهند بسیار قوی اجرا خواهد شد اما در اجرا تکنیک بکهند مشکل ایجاد خواهد شد.اکثر بازیکنانی که از این شیوه استفاده می کنند فورهند آن ها غالب است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. راکت گیری مدادی دامنه وسیعی از فرصت ها را برای اجرا سرویس با آزادی حرکت مچ ایجاد می کند . اما در مقایسه با شیوه شیک هند برای بک هند محدودیت ایجاد می شود.این محدودیت باعث شده که استفاده از چرخاندن راکت و ضربه با بکهند بسیار پیشرفت کند. اما به طور کلی روش راکت گیری مدادی در آسیا روبه کاهش است .همچنین مورد استفاده تعداد کمی از اروپاییان قرار می گیرد.

راکت گیری به روش دست دادن (shake hand)

راکت گیری

سبک شیک هند

امروزه این شیوه در جهان رواج پیدا کرده است.دراین روش صفحه راکت رادرکف دست آزاد (دست مخالف)قرار داده وبا دست دیگر(دست بازی) به صورتی که چهارانگشت به هم چسبیده وشست آزاد می باشد(مانند:دست دادن). دسته راکت را طوری در دست می گیریم که تیغه راکت درست در انتهای شکل هفتی (7)که به وسیله انگشتان شست واشاره ساخته می شود قرار می گیرد..سه انگشت دیگر رادر کنار دسته راکت وانگشت شست و اشاره در دو طرف راکت تقریبا به موازات یکدیگر قرار گیرد. در این روش راکت گیری از دو طرف راکت که به نام (فورهند)و(بک هند) معروف هستند برای ضربه زدن استفاده می شود. باید توجه داشت که دراین روش راکت باید در دست راحت باشد.یعنی نه زیاد محکم گرفته شود ونه شل که از دست بیفتد .وانگشت ها طوری قرار داشته باشند که باعث تماس با توپ نشود.یعنی انگشت شست و اشاره نباید زیاد بالا بیاید.در این شیوه فورهند و بکهند با قدرت بالایی اجرا می شود .اما برای سرویس زدن دامنه محدود تری ایجاد می شود و حرکت مچ نسبت به روش پن هولدر کمتر می شود. سوئدی ها اولین گروهی بودند که سه انگشت را هنگام سرویس زدن از دور راکت کنار می زدند. تا حرکت بیشتری را برای مچ ایجاد کنند . بنا بر این سرویس فقط توسط انگشت شست و اشاره انجام می شود. در حال حاضر این روش در بین بازیکنان برتر جهان با روش شیک هند متداول است.

برای ورود به صفحه اصلی سایت اینجا کلیک کنید.

شما می توانیز با مراجعه به این لینک درباره راکت پینگ پنگ بیشتر بخوانید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *