انواع تکنیک حمله ای و دفاعی در تنیس روی میز

در پینگ پنگ ضربات و تکنیک‌های زیادی وجود دارند که هر کدام با توجه به نوع ضربه، یک نام متفاوت دارند. با این حال در نگاه کلی، این تکنیک‌ها و ضربات شامل تکنیک حمله ای در تنیس روی میز و تکنیک دفاعی در پینگ پنگ است. ما در اینجا به این دو تکنیک پرداخته‌ایم و به این سوال که تکنیک حمله ای در تنیس روی میز چه نام دارد پاسخ داده‌ایم.

نام تکنیک حمله‌ای در تنیس روی میز چه نام دارد؟

تکنیک حمله‌ای در تنیس روی میز آفنسیو نام دارد. تکنیک دفاعی در پینگ پنگ یا تنیس روی میز نیز دیفنسیو است.

کلاس ضربات دفاعی و تهاجمی

ضربات از نظر شدت در سطح یا کلاس‌های مختلفی قرار دارند. سطح پایین، متوسط و بالا

بر این اساس کلاس‌های ضربات یا تکنیک حمله ای در تنیس روی میز عبارت است از: -OFF، OFF، +OFF بر این اساس ضربه –OFF به معنای کمترین حد سرعت است، OFF در حد متوسط و +OFFدر بالاترین سطح سرعت قرار دارد.

 این تقسیم‌بندی را در مورد میزان سرعت و کنترل راکت‌های پینپ پنگ نیز می‌توان به کار برد.

کلاس تکنیک دفاعی در پینگ پنگ نیز شامل -DEF، DEF، +DEF است. –DEF به معنای کمترین حد کنترل است، سطح کنترل DEF در متوسط است و +DEF نیز بالاترین سطح کنترل را دارد.

تکنیک حمله‌ ای در پینگ پنگ

تکنیک حمله ‌ای در تنیس روی میز تکنیک یا ضربه‌ای است که با هدف حمله صورت می‌گیرد. تکنیک حمله‌ ای در پینگ پنگ خود شامل چندین ضربه است. این ضربه‌ها عبارتند از:

درایو سرعتی در تکنیک حمله ای در تنیس روی میز

در تکنیک حمله ای در پینگ پنگ، درایو سرعتی ضربه‌ای مهم محسوب می‌شود. در ضربات درایو سرعتی، راکت و توپ بر یکدیگر عمود هستند. مقدار فشاری که بازیکن به توپ وارد می‌کند در واقع به سرعت توپ منجر می‌شود. درایو سرعتی چندین ویژگی و مزیت دارد. از جمله اینکه درایو سرعتی فاقد پیچ است.

 اما علی‌رغم این ویژگی، درایو سرعتی یکی از ضربات سرعتی در پینگ پنگ است که کنترل آن برای بازیکن حریف چالش‌برانگیز است. در همین حال، زمان بیشتری برای آماده شدن برای حمله قدرتمندتر دارید.

درایو لوپ در تکنیک حمله ای در تنیس روی میز

ضربه درایو لوپ در تکنیک حمله ای در پینگ پنگ، برعکس درایو سرعتی است. در درایو لوپ هدف بازیکن تماس با توپ است. او این وظیفه را با موازی نگه‌داشتن راکت و زدن ضربات در جهات موازی با یکدیگر انجام می‌دهد. این ضربه تقریباً مشابه ضربه‌ای است که در تنیس استفاده می‌شود.

 هدف اصلی از لوپ، تولید تعداد زیادی از تاپ اسپین است. لوپ معمولا توسط بازیکنان حرفه‌ای به کار گرفته می‌شود تا از این طریق فرصت بازیکن حریف برای واکنش و پاسخ، کاهش یابد. درایو لوپ نیز یک تکنیک حمله ای در پینگ پنگ است که در صورت تمرین می‌تواند بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.

درایو کانتر در تکنیک حمله ای در تنیس روی میز

مواردی وجود دارد که بازیکن باید یک ضربه پیچیده را انتخاب کند. معمولا در این مواقع بازیکنان سرعتی و حمله‌ای درایو کانتر را انتخاب می‌کنند. در درایو کانتر راکت در نزدیک توپ نگه داشته می‌شود. هدف بازیکن از درایو کانتر ضربه زدن به توپ به گونه‌ای است که توپ به سرعت به طرف مقابل حرکت کند. درایو کانتر ضربه پیچیده‌ای است؛ اما با وجود پیچیدگی، بسیاری از بازیکنان این مهارت را تمرین می‌کنند، زیرا هنگامی که به‌درستی اجرا شود، می‌تواند فوق‌العاده موفق باشد.

فلیک یا فلیپ در تکنیک حمله ای در تنیس روی میز

فلیپ یک ضربه سخت است که نیاز به حرکت سریع مچ دارد. از این رو علاوه بر آنکه یک تکنیک حمله ای در پینگ پنگ است، تکنیک سرعتی نیز محسوب می‌شود. اگر توپی را با پیچ پشت در نزدیکی تور بگیرید، راه‌حل تهاجمی ایدئال این است که آن را فلیپ کنید.

یعنی اینکه وقتی توپ را در انتهای میز دریافت می‌کنید، می‌توانید راکت خود را در یک قوس بلند اسمش کنید. اگر توپ با پیچ به عقب به تور نزدیک شود، نمی‌توانید با پیچ به عقب سرعت بالایی ایجاد کنید.

اسمش در تکنیک حمله ای در پینگ پنگ

وقتی حریف شما توپی را که خیلی دور یا خیلی کم ریباند می‌کند به تور برمی‌گرداند، می‌توانید آن را اسمش کنید. این مهارت شامل یک پیچ بزرگ به عقب و ایجاد سرعت بیشتر برای توپ است. هدف از اسمش، ضربه زدن به توپ با سرعت بسیار بالا است. تا جایی که حریف قادر به دریافت آن نباشد. از آنجایی که هدف اصلی اسمش افزایش سرعت توپ است، پیچ توپ معمولا چندان بالا نیست.

 

تکنیک دفاعی در پینگ پنگ

در رابطه با تکنیک دفاعی در پینگ پنگ باید گفت 4 حرکت اصلی وجود دارد که می‌توانید برای دفاع از آن‌ها استفاده کنید. این 4 حرکت عبارت است از:

·      پوش در تکنیک دفاعی در پینگ پنگ

هدف این ضربه حفظ امتیاز و ایجاد موقعیت‌های تهاجمی است. ضربه پوش باعث می‌شود تا با ایجاد یک پیچ پشتی در زیر توپ، توپ کمی به عقب برگردد. پیچ به عقب باعث می‌شود که توپ در حالی که به راکت حریف می‌رسد به سمت زمین فرود بیاید و کنترل پوش را سخت‌تر کند.

اگر مبتدی هستید، باید کمی با توپ به جلو و بازی کنید تا بتوانید ضربه پوش را بزنید. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که اگر با یک بازیکن حرفه‌ای رقابت می‌کنید، این ضربه ایدئال نیست؛ زیرا حریف می‌تواند توپ را لوپ کند و وقتی توپ به تور نزدیک می‌شود باید آن را برگردانید.

·      چاپ در تکنیک دفاعی در پینگ پنگ

چاپ در دفاع مشابه لوپ درایو در حمله است. در مقایسه با پوش نیز می‌توان گفت چاپ، سنگین‌تر از پوش است. در چاپ، سطح راکت عمدتاً افقی است، با کمی شیب به سمت بالا و پیچ مستقیم به سمت پایین. هدف از چاپ، کنترل پیچ بالای حریف است. چاپ اگر به‌درستی انجام شود می‌تواند شرایط حریف برای ضربه تهاجمی را سخت کند.

 وقتی شما با ضربه چاپ بازی می‌کنید، در واقع یک بک‌اسپین روی توپ ایجاد می‌کنید. همین بک‌اسپین کار حریف را دشوار می‌کند. ضربه چاپ در صورت تمرین زیاد می‌تواند به یک ضربه ثابت در بازی‌های شما تبدیل شود. اما عیب ضربه این است که شما برای کسب امتیاز به حریف خود متکی هستید که اشتباه کند.

·      بلاک در تکنیک دفاعی در پینگ پنگ

شما می‌توانید بلاک را فقط با قرار دادن راکت در جلوی توپ پس از پرتاپ آن از سوی حریف انجام دهید. سپس توپ تقریباً با همان قدرتی که در ابتدا وارد شده است، با همان قدرت نیز به سمت بازیکن حریف باز می‌گردد. این مهارت پیچیده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، زیرا عوامل متعددی (مانند سرعت توپ و پیچ آن) بر زاویه بلاک تأثیر می‌گذارند.

·      لوب در تکنیک دفاعی در پینگ پنگ

لوب را می‌توان یک ضربه گیرا و موثر دانست، زیرا توپ را تقریباً پنج متر به هوا می‌فرستد و سپس با پیچ زیاد در سمت دیگر میز فرود می‌آید. برای زدن لوب ابتدا باید 4 تا 6 متر از میز فاصله بگیرید. سپس، توپ را تا جایی که ممکن است بلند کنید. لوب یک ضربه خلاقانه ضروری است که ممکن است تقریباً هر پیچ و جهشی داشته باشد. برای مدیریت پیچ، بازیکنان خوب از این روش به نفع خود استفاده می‌کنند.

 

 نکات پایانی درباره تکنیک دفاعی در پینگ پنگ و تکنیک حمله ای در پینگ پنگ

همانطور که مشاهده کردید تکنیک حمله ای در پینگ پنگ و تکنیک دفاعی در پینگ پنگ شامل انواع ضربات است. شما باید آنها را تمرین کنید و بهترین تکنیک را در موقعیت مناسب به کار ببرید. اگر در زدن ضربات و یا تشخیص موقعیت‌ها مشکل داشتی می‌توانید از مربی خود کمک بگیرید.

نظر دهید

پاسخ دهید

اسپینگ پنگ
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید